اطلاعیه ها

قوانین حمل حیوانات در هواپیما

چطور برای حیوانات خانگی بلیط هواپیما بخریم؟

 

امروزه حیوانات خانگی آنقدر در دل صاحبانشان عزیز شده‏‌اند که جدایی از آن‎ها آن هم به مدت چندین روز برای صاحبانشان کار چندان ساده‌‏ای نباشد. همین موضوع سبب شده است تا مسافرانی که قصد خرید بلیط هواپیما دارند تا چند روزی به سفر بروند و در هتلی چند ستاره اتاق رزرو کنند، این دغدغه را داشته باشند که لذت سفر به کنار با دوری حیوان خانگی خود چه کنند و چطور حیوان زبان بسته را به حال خود تنها رها کنند؟

خوشبختانه مسافرانی که برای پرواز به مقاصد داخلی و خارجی بلیط هواپیما می‎خرند، آنقدرها هم دست و پا بسته نیستند و برای همسفر شدن با حیوان خانگی خود می‎توانند از خدماتی بهره‌مند شوند که ایرلاین‎ها برای مسافران خود در نظر می‎گیرند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که با توجه به مقوله جابه‎جایی حیوانات به عنوان موجودات زنده کاری پیچیده و پر از جزئیات است، ایرلاین‎ها نیز مجبور هستند تا برای اینکه در جریان پرواز و سفر مشکلی برای حیوان به وجود نیاید یا مزاحمتی برای مسافرانی که بلیط هواپیما می‎خرند پیش نیاید، قوانین دقیقی در زمینه حمل و جابه‌‏جای حیوانات خانگی در سفرها تنظیم کنند و به اجرا در بیاورند.

اگر چه در قالب یک مطلب نمی‎توان به تمام قوانینی پرداخت که ممکن است مسافران ایرانی هنگام جابه‌جایی هوایی حیوانات خود با آن‎ها روبه‎رو باشند، اما با این حال در ادامه با اشاره با برخی از مقررات چند ایرلاین مسافرپسند، سرنخ‎هایی در مورد اینکه چطور می‎توانید بعد از خرید بلیط هواپیما حیوان خانگی خود را نیز به همراه ببرید، در اختیارتان علاقه‏‌مندانی قرار می‎دهیم که دوست ندارند در روزهای سفر از دوری حیوان خانگی خود احساس دلتنگی یا ملال داشته باشند.

قوانین حمل حیوانات خانگی در هواپیمایی ماهان

بطور کلی هواپیمایی ماهان جهت حمل موجود زنده دو راه را به مسافرانی که بلیط هواپیمای این ایرلاین را خریده‎اند، پیشنهاد می‎کند:

از طریق پایانه‎های مسافری (همراه)

بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری، ورود حيوانات اهلی و پرندگان به كابين مسافری (PETC) مجاز نمی‌باشد و این امكان فراهم می‌شود تاحيوان در پايانه مسافری پذيرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحويل شود. مسافران می‌توانند از اين سرويس در اكثر مقاصد ماهان بهره‌مند گردند.

از طریق پایانه‌های باربری (غیر همراه یا کارگو)

هنگامی كه به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حيوان خود باشد اين سرويس دراختيار وی قرار داده می‌شود. حيوان اهلی یا وحشی مسافر در پايانه باربری پذيرش و درفرودگاه مقصد به مسافر يا شخصی كه در بارنامه معرفی شده، در محل ترخیص بارنامه تحويل داده می‌شود.

مدارک پزشکی واسناد مورد نیاز در فرودگاه مبداء

كامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهای ورود به كشور مقصد مانند:

 1. اصل گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا (یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه (این گواهی‌نامه‌ها در مسیرهای داخلی الزامی نیست).
 2. مدارك واكسيناسيون معتبر؛
 3. شناسنامه یا گذرنامه حیوان؛
 4. اصل برگه پرداخت کرایه حمل؛

تکمیل فرم مخصوص سه برگی درخواست انجام امور موجود زنده

شرایط پذیرش حیوانات خانگی

 1. مسافر موظف است حداقل 24 ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته، تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد.
 2. دریافت کد AVIH از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط هواپیما ؛
 3. حضور مسافر حداکثر 2:30 ساعت پیش از سفر بین المللی و 1:15ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش؛
 4. برای سفر بچه‌های سگ و گربه‚ بايد حداقل 10 هفته از تولد آنان گذشته باشد. (دربرخی از كشورها حداقل سن 12 هفته می‌باشد).
 5. بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر 2 قلاده سگ یا گربه یا 10 قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.
 6. مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حيوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد.
 7. قراردادن آب به میزان کافی درصورت وجود پرواز بيش از دو ساعت؛ (به‌علت بررسی مقدار آب زمان بارگذاری و درمدت توقف ترانزيت)
 8. هواپیمایی ماهان ممکن است حیوانات پرخاشگر، نا آرام، بسیار پیر، بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد و حیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید.
 9. هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت هواپیمایی ماهان نمی باشد.
 10. هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات وحشی، انواع آبزیان، جوجه پرندگان بصورت تنها، پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور می‌باشد.

حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه، بصورت غیر همراه امکان پذیر می‌باشد.

قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد ، درغير اين صورت از سفر حيوان ممانعت می گردد.

 1. قفس باید برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه كافي بزرگ باشد.
 2. قفس بايد جهت نگهداری حیوان به حد كافي محكم، مطمئن و دارای منافذ تهويه باشد.
 3. درب آن بايد قفل داشته باشد تا بطور تصادفی باز نشود و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.
 4. بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد.

نکات کلی

 1. ​حداكثر سه حيوان نهايتاً شش ماهه که با هم به دنيا آمده باشند و با وزن حداكثر 4 كيلوگرم برای هريک می‌توانند در يك قفس قرار گيرند. در صورت بیشتر بودن وزن یا سن بايد در قفس‌های جداگانه سفر نمایند.
 2. حیوان مادر و حداکثر 3 بچه‌اش: بچه‌ها بیش از 12 هفته سن و هر کدام بیش از 2 کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی همگی در يك قفس قرارگيرند.
 3. توصیه می‌شود در تابستان و روزهای گرم از پروازهای شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید.
 4. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید. بطور مثال : حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 5. تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می‌پذیرد.
 6. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم‌از: خدمات دامپزشکی، قرنطینه، هزینه اسکان، تغذیه، ترخیص، بازگشت به مبدا، جریمه و …. حیوان بر عهده صاحب بار می‌باشد.

قوانین حمل موجودات زنده در هواپیمایی ایران ایر

 

 

هواپیمایی ایران ایر نیز با ورود حیوانات خانگی به داخل کابین مسافران مخالفت می‌کند.

می‌توانید حیوان خانگی خود را در قفس مخصوصی قرار داده (ایران ایر این قفس مخصوص را به شما قرض می‌دهد) و با خودتان تا مقصد نهایی حمل کنید (البته حیوان خانگی در کابین مسافران نخواهد بود.)

متاسفانه با این روش نمی‌توانید به انگلستان و عمان سفر کنید. برای سفر به این کشورها باید حیوان خانگی خود را جداگانه و با Cargo بفرستید.

در حالت دیگر، در صورتی که صرفا می‌خواهید یک حیوان خانگی را به یک مقصد مشخص بفرستید و نمی‌خواهید که خودتان نیز با حیوان سفر کنید، می‌توانید او را با Cargo بفرستید.

 

اگه هنوز ابهامی دارید یا سوالی اتون رو بی پاسخ گذاشتیم میتونید با ما در تماس باشید : 42043-021

در صورت داشتن تجربه در بردن حیوانات خانگی خود، برای ما بنویسید تا دیگران هم از آن بهره ببرند.

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *