شهر خوش‌ آب‌و‌هوای طارم، که مانند نگینی سرسبز است، در استان زنجان قرار دارد. طبیعت این شهر بکر و دست‌نخورده است و با وجود دریاچه‌ها، غارهای طبیعی، آبشارها، روستاهای باستانی و آثار متعدد تاریخی به بهشتی برای گردشگران تبدیل شده. سفر به شهر طارم به دلیل داشتن طبیعت دلنشین، زمین‌های حاصلخیز و شرایط اقلیمی منحصر‌به‌فرد مانند سفر به هندوستانی در دل ایران است. در ادامه از دیدنی های طارم و جاذبه های گردشگری طارم برایتان بیشتر می گوییم.

آبشار وزنه سر یکی از جاذبه های گردشگری طارم

روستای وزنه‌ سر از توابع شهر طارم است که در آن دو آبشار با همین نام وجود دارد و منظره‌ای تماشایی را به این منطقه بخشیده‌اند. از ابتدای روستا تا رسیدن به اولین آبشار نزدیک به یک ساعت پیاده‌روی پیش روست و از آبشار اول تا آبشار دوم در حدود سی دقیقه فاصله است، درختان فندق، گردو، تمشک و انگور چشم‌اندازی زیبا و طبیعتی دلنشین را در این منطقه به وجود آورده‌اند.

آتشکده گیلانکشه

در شهر طارم آتشکده‌های زیادی از دوره ساسانی به‌ جا مانده که نشان می‌دهد در گذشته این شهر از جنگ‌و‌درگیری دور بوده و زرتشتیان زیادی در آن زندگی می‌کردند. پنج عدد از آتشکده‌های شهر طارم به نام آتشکده‌های ساسانی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌اند که یکی از آن‌ها گیلان‌کشه نام دارد و روی بلندی‌های مشرف به رودخانه گیلان‌کشه قرار گرفته است. این آتشکده بنایی چهار طاقی و گنبدی است که در قسمت جنوبی آن یک ایوان طاق‌دار قرار گرفته و برای ساخت آن از قلوه‌سنگ و مخلوطی از آهک و گچ استفاده شده است.

روستای قوهیجان

قوهیجان روستایی خوش آب‌و‌هوا و کهن است که در شهر طارم قرار دارد و گویش اهالی آن تاتی است. ساکنان این روستا در گذشته از آن به‌عنوان ییلاق استفاده می‌کردند و در زمستان‌ها به روستایی به نام سرخه‌سنگ کوچ می‌کردند. بخش زیادی از این روستا بر اثر زلزله سال ۱۳۶۹ خراب شد و بعداً کمی پایین‌تر از محل قبلی بنا شد. در سراسر این روستا درختان سنجد، به، سیب و فندق مشاهده می‌شود.

 

نوشتن دیدگاه


ارتباط با ما

آدرس :خیابان کارگرشمالی، بعد از چهارراه فاطمی، پلاک 1593 ،طبقه اول واحد 2
مرکز تماس : 02142043
تماس خارج از ساعت اداری: 09108440248
ایمیل : sales@btt24.ir

نرخ ارز

نمادها و مجوزها

logo-samandehi